Wydawca treści Wydawca treści

W dniu 26 maja 2018r. w miejscowości Trzebcz, na terenach leśnych, odbyło się XIII spotkanie przy „Dębie Papieskim”

W dniu 26 maja 2018r. w miejscowości Trzebcz, na terenach leśnych, odbyło się XIII spotkanie przy „Dębie Papieskim” zorganizowane przy współudziale parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski z Polkowic i Nadleśnictwa Lubin.

Z tej okazji, na szczycie wzniesienia, gdzie rośnie Dąb Papieski obyła się uroczysta Msza święta, podczas której odsłonięto kolejne dwa  kamienie w „Alei Pamięci” poświęcone pamięci pracowników Nadleśnictwa Lubin, którzy  odeszli do wieczności w ostatnim okresie. Po uroczystej mszy leśnicy zaoferowali zebranym posiłek oraz wspólne gry i zabawy w ramach działań edukacyjnych. Uczestnicy mogli wygrać drobne nagrody i poszerzyć swoją wiedzę o lesie i pracy leśnika.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Kapelani leśników i duchowieństwo oraz władze samorządowe, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu wraz z  Nadleśniczymi i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.


UWAGA OPRYSK DRZEWOSTANÓW

UWAGA

Nadleśnictwo Lubin zawiadamia, że w dniach 7-30 maja 2018 roku w kompleksach leśnych położonych pomiędzy miejscowościami:

Trzęsów-Orsk-Chełm-Radoszyce-Nieszczyce-Kębłów-Gwizdanów-Gawrony,

Chobienia -Naroczyce-Miłogoszcz,

oraz

Turów-Ręszów-Siedlce-Dąbrowa Dolna

prowadzony będzie oprysk drzewostanów środkiem MOSPILAN 20SP.

W dniu oprysku obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

Zabieg będzie prowadzony w dni bezdeszczowe, wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. 

Więcej informacji w załączniu.

 

Materiały do pobrania


Tej wiosny posadzimy prawie 700 tys. drzew.

Tej wiosny posadzimy prawie 700 tys. drzew.

Wiosna w pełni. Dokoła przyroda tętni życiem. Zaczynają się zielenić pierwsze krzewy w podszytach a runo w grądach i na żyznych siedliskach pokrywają już łany kwitnących roślin. Trwa tam wyścig o cenne promienie słońca które zostaną niebawem niemal zupełnie przesłonięte przez gęste podszyty grabowe, leszczynowe a na wilgotnych siedliskach dereniowe i czeremchowe. Rośliny zielne prezentują się w swojej różnorodności w najpiękniejszych barwach. Trzeba się spieszyć żeby zobaczyć jeszcze kwitnące śnieżyce wiosenne i przebiśniegi, bo większość już przekwita, ustępując pola zawilcom gajowym i żółtym między którymi kwitnienie rozpoczyna pierwiosnka lekarska. Gdzieniegdzie w tym kolorowym dywanie przebija się niebieski kolor kęp przylaszczki pospolitej. Na swoją kolej oczekują gwiazdnice, kokoryczki, czosnek niedźwiedzi i gajowiec żółty.

Dla leśnika jest to jednak okres wzmożonej pracy. „Całą parą” ruszyły odnowienia i zalesienia. Gleba została przygotowana, doły na sadzonki również. Szkółka pracuje teraz od rana do wieczora. Sadzonki drzew trzeba jak najszybciej wyjąć z kwater, posortować, rozliczyć i przygotowywać do transportu. Chodzi o to, żeby maksymalnie skrócić czas jaki mija od wyjęcia sadzonki ze szkółki do jej posadzenia. W ten sposób ograniczamy, jak to tylko możliwe, tzw. stres po posadzeniu. Rzecz w tym, żeby nie dopuścić do przeschnięcia i uszkodzenia delikatnych systemów korzeniowych młodych drzewek. W tym roku sadzonki sosny zwyczajnej przyjadą do nas ze Szkółki Kontenerowej Nadleśnictwa Legnica zlokalizowanej w Miłogostowicach. Są to sadzonki od początku hodowane w specjalnych pojemnikach-doniczkach, dzięki czemu młode drzewko „na start” otrzymuje, bogate w niezbędne składniki odżywcze, całkowicie naturalne podłoże. Unikamy również uszkadzania najdrobniejszych i niezwykle delikatnych korzeni włośnikowych. Dzięki temu drzewka od początku szybko przyrastają, nie dając się zdominować silnej konkurencji ze strony chwastów.

 


Nadleśnictwo Lubin serdecznie zaprasza

W roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Nadleśnictwo Lubin serdecznie zaprasz na uroczyste Spotkanie przy "Dębie Papieskim", które odbędzie się 19 maja 2018 r. o godzinie 17:00 na terenie Leśnictwa Sucha Górna, w pobliżu wsi Trzebcz.

Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą, po której zapraszamy dzieci i dorosłych do udziału w zajęciach edukacyjno-przyrodniczych.

Organizatorami uroczystości są:

Nadleśnictwo Lubin oraz Proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, przy współudziale społeczności lokalnej. 

Materiały do pobrania