Wydawca treści Wydawca treści

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.


 

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

 

Nadleśnictwo Lubin zaprasza do wzięcia udziału w akcji #sprzątaMy, 20 września br. między godziną 9.00 a 10.00 nasi pracownicy będą czekać na wszystkich chętnych na parkingu przy ulicy Józefa Piłsudzkiego w Lubinie (w pobliżu garaży przy rondzie na skrzyżowaniu z ul. Leśną, współrzędne z Mapy Google 51°22'42.6"N 16°12'58.3"E).

 

 

Zapraszamy.

Każdy kto się w tym terminie zgłosi we wskazanym miejscu otrzyma worek i rękawice a leśnicy wskażą miejsce do posprzątania. Grupy zorganizowane (szkoły, instytucje itp.) proszone są o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa e-mailem na adres: lubin@wrocław.lasy.gov.pl , w zgłoszeniu należy podać ilość uczestników oraz kontakt do osoby odpowiedzialnej za grupę.

 

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

#Zabierz5ZLasu #BądźDobryDlaLasu

Dość!- powiedziałem sobie.


Podpisano List intencyjny w sprawie nowych ścieżek rowerowych

Wójtowie Gmin Lubin i Rudna oraz Nadleśniczy Lubina wyrazili zamiar opracowania i przygotowania sieci ścieżek rowerowych łączących obie gminy przebiegających przez tereny leśne. Ma to być początek szeroko zakrojonej współpracy z innymi samorządami w celu promowania tzw. zielonego transportu więcej informacji: http://www.ug.lubin.pl/podpisano-list-intencyjny-w-sprawie-nowych-sciezek-rowerowych/

 


UNIEWAŻNIENIE NABORU NA WOLNE STANOWISKO PRACY W NADLEŚNICTWIE LUBIN

Nadleśnictwo Lubin unieważnia nabór na stanowisko specjalisty ds. finansowych.

Materiały do pobrania


Leśnicy przemierzą Odrę na tratwie

Mundur leśników w tym roku obchodzi swoje dwusetne urodziny. Stowarzyszenie Bractwo Leśników Środkowej Odry dla uczczenia tego wydarzenia, organizuje spływ Odrą. – Zbudowaliśmy własnoręcznie tratwę, będziemy przybijać do kolejnych portów na Odrze i opowiadać o historii naszego munduru – mówi Norbert Wende, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lubin.

Wszystko zaczęło się w 1819 roku w Królestwie Polskim, kiedy to car Rosji wprowadził mundur leśny, podnosząc tym samym ich rangę do Królewskiego Korpusu Leśnego.

„Leśna Komięga”, bo tak leśnicy nazwali własnoręcznie zbudowaną tratwę, będzie dryfować od portu do portu na rzece Odrze. 20 lipca, w sobotę, o godzinie 11 wyruszają z portu w Chobieni. 

– Mam nadzieję, że warunki, pogoda i woda pozwolą nam dopłynąć do końca, do ujścia Odry, gdzie, to będzie trudno mi dzisiaj powiedzieć – śmieje się Norbert Wende. – Będziemy starać się odwiedzać wszystkie porty i przystanie po drodze, niosąc informację o tym, że polski mundur leśny ma 200 lat – dopowiada.

 

Więcej informacji o wyprawie można znaleźć pod adresem :

 

https://www.facebook.com/660868534367169/videos/2108925359217264/

 

http://www.teleexpress.tvp.pl/43596382/tratwa-po-odrze

 

https://www.facebook.com/TVRegionalnaPL/videos/465509064015304/

 

 

 


Mundur leśników ma już 200 lat. Wystawa w CK Muza

To pierwsza taka wystawa na naszym terenie. – Chcielibyśmy przedstawić historię naszego munduru, który w tym roku obchodzi 200. urodziny – tłumaczy Marek Nieruchalski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin. – Jestem dumny, że mogę nosić ten mundur – dodaje.

Wszystko zaczęło się w 1819 roku w Królestwie Polskim. Aleksander I Romanow – car Rosji i król Polski, wprowadził mundur leśny, podnosząc jednocześnie status Administracji Leśnej Rządowej do rangi Królewskiego Korpusu Leśnego. – Jestem dumny, że mogę go nosić – mówi Nieruchalski.

Szaro-zielony mundur z liśćmi dębowymi. – Liście dębowe są stałym elementem tego stroju i kształtują insygnia stopni służby leśnej – tłumaczy nadleśniczy.

Noszenie takiego munduru to duma, zaszczyt, ale i mnóstwo obowiązków – mówi Norbert Wende, rzecznik Nadleśnictwa Lubin.

Miłość do lasu i zwierzyny jest głęboko zakorzeniona w całych rodzinach. – Od zawsze wiedziałem, że będę leśnikiem, że będę pracował w lasach. Od dziecka to był mój cel, a dziś jest to moją powinnością – uśmiecha się Wende. – W dodatku syn uczęszcza do szkoły leśnej, więc może kiedyś przejmie pałeczkę – dodaje rzecznik.

– U mnie to była spontaniczna decyzja. Moi przodkowie nie byli leśnikami. W szkole podstawowej zainteresowałem się tym zawodem. Od początku mojej kariery zawodowej jestem związany z Lasami Państwowymi. Mój syn jest również leśnikiem – opowiada nadleśniczy.

Praca leśnika to ciężka praca. Z zewnątrz wydaje się spokojna i przyjemna, ale jak mówi nadleśniczy, to tylko pozory. – Wszyscy jesteśmy przyrodnikami. Jeżeli chodzi o rolnictwo, to tam owoce swojej pracy widać już po sezonie wegetacyjnym, po roku. Natomiast w leśnictwie trwa to całe pokolenia. My swoją wiedzę opieramy na dokonaniach pokoleń poprzednich. Wszystko dlatego, że w ciągu ludzkiego życia nie jesteśmy w stanie doświadczyć i uzyskać owoców swojej pracy – opowiada Marek Nieruchalski.

Tę pracę ciężko wrzucić w arkana ośmiogodzinnego etatu. – Leśniczym się jest. Kiedyś mówiło się, że to misja w leśniczówce, na terenie wioski. To praca całodobowa – uśmiecha się nadleśniczy.

Od dziś na pierwszym piętrze Centrum Kultury „Muza” można podziwiać specjalną wystawę poświęconą temu strojowi i historii leśnictwa.

Ekspozycja powstała w zeszłym roku w nadleśnictwie Żmigród. – Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, jako leśnicy chcieliśmy pochwalić się naszą rolą w tym procesie tworzenia naszego państwa. Chcemy pokazać społeczeństwu historię leśnictwa na tle rodzącej się niepodległości Polski oraz przybliżyć mieszkańcom historię munduru leśnego, który ma długą tradycję – opowiada Norbert Wende.

Wystawa eksponowana była w wielu miejscach na terenie Polski. Składa się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy dział to historia munduru leśnego. – W tym roku przypada nam dwusetna rocznica ustanowienia wzoru państwowego munduru leśnego i ten mundur trwa nieprzerwanie do dzisiaj – tłumaczy rzecznik prasowy nadleśnictwa Lubin.

Drugą częścią wystawy jest historia leśnictwa na tle rodzącej się Niepodległości.

W konferencji wzięły udział różne służby – widzieliśmy m.in. policjantów i strażaków. – Na dzisiejszą uroczystość zostały zaproszone wszystkie służby mundurowe, to jest dla nas ważny moment, chcielibyśmy świętować ze wszystkimi służbami, które z nami współpracują na co dzień – mówi Wende.

Ekspozycja prezentowana była m.in. w Żmigrodzie, gdzie powstała oraz w Białowieży czy we wrocławskim Hydropolis. W Lubinie będzie można ją podziwiać do 30 lipca, na pierwszym piętrze w CK „Muza” w Lubinie.

https://youtu.be/jLp_Wxf27IY

 


Spotkanie przy Dębie Papieskim

W dniu 18 maja 2019 r. w miejscowości Trzebcz na terenie leśnym, Nadleśnictwo Lubin wraz Parafią Matki Bożej Królowej Polski  w Polkowicach, przy udziale społeczności lokalnej organizuje kolejne „Spotkanie przy Dębie Papieskim”.

Wydarzenie to organizowane jest w formie pieszej pielgrzymki do miejsca posadzenia „Dębu Papieskiego” nr 402. Dąb ten został wyhodowany przez leśników z żołędzi, które poświęcił w 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników do Watykanu, nasz Papież: święty Jan Paweł II.

W 2006 r. pracownicy Nadleśnictwa Lubin wraz z lokalną społecznością posadzili dęba na niewielkim wzniesieniu koło miejscowości Trzebcz. Od tamtej pory w rocznicę tego wydarzenia, a także z okazji urodzin papieża, wspólnie pielgrzymujemy, podtrzymując pamięć o najwybitniejszym synu naszej ojczyzny.

W 2014 r. z okazji 90-lecia Lasów Państwowych, na trasie do dębu, została utworzona „Aleja Pamięci” poświęcona zmarłym pracownikom nadleśnictwa, którzy swoje życie zawodowe i prywatne związali z lasem.

Uroczystości te gromadzą corocznie kilkaset osób: pielgrzymów, leśników, ludność lokalną oraz rodziny zmarłych pracowników nadleśnictwa.

Po uroczystej mszy leśnicy zapraszają na posiłek oraz wspólne gry i zabawy w ramach działań edukacyjnych. Uczestnicy będą mogli wygrać drobne nagrody i poszerzyć swoją wiedzę o lesie i pracy leśnika. Dla każdego coś ciekawego.

Zapraszamy, uroczystości rozpoczynają się o godzinie 16-tej mszą świętą.


Informacja Przetarg Mała Retencja roboty budowlane

 

INFORMACJA

Nadleśnicctwo Lubin informuje, że w dniu 10.05 2019 r. o godzinie 09:30 odbędzie się zebranie Wykonawców w celu wyjaśnienia treści SIWZ w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Odbudową zbiornika małej retencji w leśnictwie Małomice” (13-14-1.1-01)”,

Zebranie odbędzie się w siedzibie Nadleśnictwa Lubin, 59-300 Lubin, ul Spółdzielcza 18 (świetlica).

 


Nadleśnictwo Lubin serdecznie zaprasza

W roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Nadleśnictwo Lubin serdecznie zaprasz na uroczyste Spotkanie przy "Dębie Papieskim", które odbędzie się 19 maja 2018 r. o godzinie 17:00 na terenie Leśnictwa Sucha Górna, w pobliżu wsi Trzebcz.

Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą, po której zapraszamy dzieci i dorosłych do udziału w zajęciach edukacyjno-przyrodniczych.

Organizatorami uroczystości są:

Nadleśnictwo Lubin oraz Proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, przy współudziale społeczności lokalnej. 

Materiały do pobrania


UWAGA OPRYSK DRZEWOSTANÓW

UWAGA

Nadleśnictwo Lubin zawiadamia, że w dniach 7-30 maja 2018 roku w kompleksach leśnych położonych pomiędzy miejscowościami:

Trzęsów-Orsk-Chełm-Radoszyce-Nieszczyce-Kębłów-Gwizdanów-Gawrony,

Chobienia -Naroczyce-Miłogoszcz,

oraz

Turów-Ręszów-Siedlce-Dąbrowa Dolna

prowadzony będzie oprysk drzewostanów środkiem MOSPILAN 20SP.

W dniu oprysku obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

Zabieg będzie prowadzony w dni bezdeszczowe, wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. 

Więcej informacji w załączniu.

 

Materiały do pobrania


W dniu 26 maja 2018r. w miejscowości Trzebcz, na terenach leśnych, odbyło się XIII spotkanie przy „Dębie Papieskim”

W dniu 26 maja 2018r. w miejscowości Trzebcz, na terenach leśnych, odbyło się XIII spotkanie przy „Dębie Papieskim” zorganizowane przy współudziale parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski z Polkowic i Nadleśnictwa Lubin.

Z tej okazji, na szczycie wzniesienia, gdzie rośnie Dąb Papieski obyła się uroczysta Msza święta, podczas której odsłonięto kolejne dwa  kamienie w „Alei Pamięci” poświęcone pamięci pracowników Nadleśnictwa Lubin, którzy  odeszli do wieczności w ostatnim okresie. Po uroczystej mszy leśnicy zaoferowali zebranym posiłek oraz wspólne gry i zabawy w ramach działań edukacyjnych. Uczestnicy mogli wygrać drobne nagrody i poszerzyć swoją wiedzę o lesie i pracy leśnika.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Kapelani leśników i duchowieństwo oraz władze samorządowe, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu wraz z  Nadleśniczymi i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.


#sadziMy - POSADŹ SWOJE DRZEWKO

Już 26 kwietnia, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy, każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak z roku na rok rośnie. Leśnicy przygotowali co najmniej 100 tys. sadzonek.

 

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r.

Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu.

 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo.

 

Nadleśnictwo Lubin przeznaczyło na ten cel 230 szt. sosny z zakrytym systemem korzeniowym, którą wydajemy dla chętnych osób (maksymalnie po dwie sadzonki) od godz. 9.00 do godz. 14.30 lub wyczerpania zapasów.

 

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworzący domy również dla nas.

 

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.


Nadleśnictwo Lubin serdecznie zaprasza do zapoznania się z ofertą sprzedaży choinek

Nadleśnictwo Lubin

serdecznie zaprasza do zapoznania się z ofertą sprzedaży choinek.

Kupując choinkę z Lasów Państwowych mamy pewność, że została ona świeżo ścięta, pochodzi z legalnego źródła, pozyskana została w sposób zgodny z poszanowaniem zasad i praw środowiska. Oferujemy najkorzystniejszą cenę na rynku, ponieważ choinki pochodzą prosto od producenta. Nadleśnictwo Lubin posiada certyfikaty na sprzedawany surowiec, który dowodzi pochodzenia surowca z dobrze zarządzanych lasów prowadzących trwałą i zrównoważoną gospodarkę leśną  FSC i PEFC.

Żywa choinka cechuje się charakterystycznym zapachem, który nadaje wyjątkowego świątecznego klimatu. Żywa choinka jest w 100% ekologiczna, będąc surowcem całkowicie odnawialnym i biodegradowalnym. Choinki hodowane są na specjalnych plantacjach lub w miejscach, w których nie może rosnąć las, np. pod liniami wysokiego napięcia. Żywe drzewka są pochłaniaczami dwutlenku węgla i producentami w procesie fotosyntezy - niezbędnego do życia tlenu. Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, przetwarza się je na nawóz organiczny.

Świeżo ścięty i codziennie podlewany świerk wytrzyma w naszych domach przez 3 tygodnie nie gubiąc znacznej ilości igieł, a dzięki dużej ilości żywicy zapewni wewnątrz przyjemny leśny zapach.

Sprzedaż będzie prowadzona w następujących leśnictwach:

  1. Leśnictwo Koźlice i Małomice, ul. Spółdzielcza 18, 59–300 Lubin, w dniach od 18 do 21 grudnia w godzinach od 7 – 14:30, ( dnia 21 grudnia od 7:00-11:30),
  2. Leśnictwo Rudna, ul. I Maja 3l, 59–305 Rudna, w dniach od 18 do 21 grudnia w godzinach od 7 – 14:30, ( dnia 21 grudnia od 7:00-11:30),
  3. Leśnictwo Sucha Górna, Kaźmierzów 2,  59–101 Polkowice, w dniach od 18 do 20 grudnia w godzinach 7 – 14:30, ( dnia 20 grudnia od 7:00-12:00),
  4. Leśnictwo Polkowice ul. Zawilcowa 1 , Polkowice 59-101 Polkowice, w dniach 18-21 grudnia w godzinach od 7-14:30, ( dnia 21 grudnia od 7:00-11:30).

Cennik zgodnie z Zarządzeniem Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubin

nr 32/2015 dot. sprzedaży choinek świerkowych i sosnowych.

Symbol

Wysokość [m]

Cena netto zł/szt.

Cena brutto zł/szt.

N-1

0,3 - 0,9

8,94

11,00

N-2

1,0 - 1,5

11,38

14,00

N-3

1,6 - 2,5

16,26

20,00

N-4

2,6 - 3,5

24,39

30,00

S-1

3,6 - 5,0

89,43

110,00

S-2

5,1 - 10,0

203,25

250,00

S-3

10,1 - 15,00

264,23

325,00

 


Tej wiosny posadzimy prawie 700 tys. drzew.

Tej wiosny posadzimy prawie 700 tys. drzew.

Wiosna w pełni. Dokoła przyroda tętni życiem. Zaczynają się zielenić pierwsze krzewy w podszytach a runo w grądach i na żyznych siedliskach pokrywają już łany kwitnących roślin. Trwa tam wyścig o cenne promienie słońca które zostaną niebawem niemal zupełnie przesłonięte przez gęste podszyty grabowe, leszczynowe a na wilgotnych siedliskach dereniowe i czeremchowe. Rośliny zielne prezentują się w swojej różnorodności w najpiękniejszych barwach. Trzeba się spieszyć żeby zobaczyć jeszcze kwitnące śnieżyce wiosenne i przebiśniegi, bo większość już przekwita, ustępując pola zawilcom gajowym i żółtym między którymi kwitnienie rozpoczyna pierwiosnka lekarska. Gdzieniegdzie w tym kolorowym dywanie przebija się niebieski kolor kęp przylaszczki pospolitej. Na swoją kolej oczekują gwiazdnice, kokoryczki, czosnek niedźwiedzi i gajowiec żółty.

Dla leśnika jest to jednak okres wzmożonej pracy. „Całą parą” ruszyły odnowienia i zalesienia. Gleba została przygotowana, doły na sadzonki również. Szkółka pracuje teraz od rana do wieczora. Sadzonki drzew trzeba jak najszybciej wyjąć z kwater, posortować, rozliczyć i przygotowywać do transportu. Chodzi o to, żeby maksymalnie skrócić czas jaki mija od wyjęcia sadzonki ze szkółki do jej posadzenia. W ten sposób ograniczamy, jak to tylko możliwe, tzw. stres po posadzeniu. Rzecz w tym, żeby nie dopuścić do przeschnięcia i uszkodzenia delikatnych systemów korzeniowych młodych drzewek. W tym roku sadzonki sosny zwyczajnej przyjadą do nas ze Szkółki Kontenerowej Nadleśnictwa Legnica zlokalizowanej w Miłogostowicach. Są to sadzonki od początku hodowane w specjalnych pojemnikach-doniczkach, dzięki czemu młode drzewko „na start” otrzymuje, bogate w niezbędne składniki odżywcze, całkowicie naturalne podłoże. Unikamy również uszkadzania najdrobniejszych i niezwykle delikatnych korzeni włośnikowych. Dzięki temu drzewka od początku szybko przyrastają, nie dając się zdominować silnej konkurencji ze strony chwastów.